Loading Events

« All Events

Izložba Crne pisanice u Podravini i Međimurju

18 travnja - 24 svibnja

 

 

 

Muzej grada Koprivnice u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec priprema izložbu Crne pisanice u Podravini i Međimurju

 

 

 

Običaji i umijeća predstavljaju nematerijalnu kulturnu baštinu koju treba čuvati i s ponosom predstavljati kao dio lokalnog i nacionalnog identiteta. Kako bismo u tome uspjeli, potrebno je ujediniti lokalno stanovništvo koje preuzima ulogu nositelja, udruge, institucije, samoupravu i stručnjake uz čiju se pomoć kulturno dobro može očuvati i na kvalitetniji način prezentirati.

 

 

 

Upravo to je razlogom pripreme ove izložbe kojoj je cilj ukazati na to kako je suradnja struke i lokalne zajednice ključna u nastojanju da se baština očuva i prenese mlađim naraštajima. U definiciji nematerijalne kulturne baštine navodi se kako on obuhvaća izvedbe, izričaje, znanja, umijeća, predmete, rukotvorine i kulturne prostore koji su povezani s tim, a koje zajednice, skupine i u nekim slučajevima pojedinci prihvaćaju kao dio svojeg kulturnog identiteta. Prenosi se iz naraštaja u naraštaj, zajednice i skupine stalno je iznova stvaraju kao odgovor na svoje okruženje, svoje međusobno djelovanje s prirodom i poviješću koja im pruža osjećaj identiteta i kontinuiteta.

 

 

 

Izložbom Crne Pisanice u Podravini i Međimurju koja će se moći razgledati od 16. travnja do 24. svibnja 2025. godine u Galeriji Koprivnica nastavljamo uspješnu međumuzejsku suradnju usmjerenu na istraživanje i prezentaciju zavičajne baštine.

 

 

 

Ukrašavanje pisanica spada u običaje koji su prethodili kršćanstvu, ali su kasnije dobili kršćanska tumačenja te su bili uključeni u crkvene rituale i postupke. Oni su danas dokaz kontinuiteta posebnih oblika pretkršćanske kulture na području Hrvatske, a kao dio kršćanskog sustava vjerovanja simboliziraju novi život, Isusovo uskrsnuće. Bez obzira kojem obliku kulture pripadali, oni doprinose kulturnoj raznolikosti i svjedoče o vrijednim umijećima koje zajednica i pojedinci uvijek nanovo stvaraju i unapređuju.

 

 

 

Umijeće ukrašavanja uskrsnih jaja u Podravini je tradicija koja se u kontinuitetu čuva i provodi sve do današnjih dana. Ukrašena jaja nazivaju se pisanice, a postupak ukrašavanja pisanje. Status nematerijalnog kulturnog dobra ovo umijeće dobilo je 2008. godine, a u obrazloženju Rješenja nalazi se detaljan opis pet različitih tehnika ukrašavanja i alata potrebnog za provođenje svakog postupka, navedeni su najčešće korišteni motivi koji se izrađuju na pisanicama i što je najvažnije, nositelji koji ovo umijeće prakticiraju i zaslužni su za njegovo očuvanje.

 

 

 

Među tehnikama ukrašavanja najzastupljenije je pisanje voskom koje se smatra jednom od najstarijih tehnika ukrašavanja. Ova je tehnika do danas u kontinuitetu ostala sačuvana u nekoliko mjesta na području Podravine, a to su Molve, Podravske Sesvete, Đelekovec i Delovi. Izvodi se pomoću pisaljke ili pera kojima se na jaje nanosi rastopljeni vosak. Sljedeća tehnika je pisanje kiselinom – železnom vodom, sarijom. Izvodi se nakon bojenja jaja i to iscrtavanjem sitnih cvjetnih motiva tankim kistom koji se prethodno natopi kiselinom. Do danas se sačuvala u Torčecu i Koprivničkom Ivancu. Pisanje struganjem je tehnika koja se izvodi skidanjem ranije nanesene boje oštrim predmetom, nožićem ili britvom. Kratkim, preciznim pokretima na sredini jajeta izrađuje se odabrani motiv. Ova je tehnika osobito omiljena na području Novigrada Podravskog, ali i u Delovima, Molvama, Repašu, Kloštru Podravskom, Prugovcu, Đurđevcu i Pitomači. Posljednje dvije tehnike su ukrašavanje otiskom biljke i omatanjem jajeta nitima konca, vune, setinca i tkanine. Raširene su na širem području Podravine i sačuvane do danas.

 

 

 

Umijeću izrade črne pisanice koje je sačuvano na području Donje Dubrave u Međimurju status nematerijalnog kulturnog dobra utvrđen je 2023. godine zahvaljujući istraživanjima i zalaganju stručnjaka etnologa, ali i entuzijastima koji su ga naučili koristiti. Dio je stalnog postava Muzeja nematerijalne baštine „Riznica Međimurja“ u Čakovcu. Uz rješenje o zaštiti, naveden je i popis nositelja kulturnog dobra, a to su Biserka Vučenik, Marko Vučenik i Kulturno-umjetničko društvo „Seljačka sloga“ Donja Dubrava koji su vrlo aktivni u čuvanju i prezentiranju ovog umijeća.

 

 

 

Črne pisanice izrađuju se batik tehnikom, odnosno nanošenjem voska, a proces izrade možemo podijeliti u nekoliko faza. Osim umijeća izrade važni su i običaji koji uključuju pisanice, a to su: spričavanje pisanica te sestrenje i bratimljenje. Običaj sestrenja i bratimljenja zabilježen je i u Podravini pod nazivom matkanje, a uključuje razmjenu pisanica i uspostavu posebnog prijateljskog odnosa među sudionicima. Odvija se tjedan dana nakon Uskrsa.

 

 

 

Izložba koju ovim tekstom predstavljamo obuhvaća ne samo prikaz navedenih tehnika ukrašavanja, motiva i boja na pisanicama. Njome posjetiteljima želim približiti već pomalo zaboravljene običaje Uskrsnog razdoblja. Ipak, najviše je posvećena nositeljima koji su ključni za čuvanje, prezentiranje i prenošenje ove vrijedne zavičajne baštine.

 

 

 

Tekst: Vesna Peršić Kovač

Details

Start:
18 travnja
End:
24 svibnja
Event Category:

Organizer

Muzej grada Koprivnice
Phone
048 642 538
Email
info@muzej-koprivnica.hr
View Organizer Website

Venue

Galerija Koprivnica
Zrinski trg 9
Koprivnica, 48000 Croatia (Local Name: Hrvatska)
+ Google Map
View Venue Website
Skip to content